Our Team 2019

In 2019 we will be operating with the following structure. Please note that there may be changes to the following list if circumstances change . i.e enrolment numbers, staff changes.

 

School Leadership Team

  • Principal - David Quinn
  • Assistant Principal - Shelley Laird
  • Assistant Principal - Rosemary Doherty
  • Leading Teacher: Curriculum - Cathy Millar
  • Leading Teacher: ICT, Assessment and Reporting - Nathan Cuthbertson
  • Leading Teacher: Student Engagement and Wellbeing - Laura Secrieru
  • Leading Teacher: Student Engagement and Wellbeing - Sam Carlton
  • Leading Teacher: Instructional Coach - Beth Helmore

Office Staff

  • Business Manager - Julie Gerring
  • Front Office - Janeanne Davidson
  • Front Office - Laura Layton

 

Class Structure (25 classes)

  • FA - Trent Archer - Room 4
  • FB - John Baird- Room 3
  • FE - Emma Casboult - Room 2
  • FK - Kelsey Whyte - Room 1
  • 1C - Chelsea Chamings - Room 8
  • 1E - Sian Elliott - Room 7
  • 1P - Jordan Piscopo - Room 5
  • 1W - Jo-anne Wembridge - Room 6
  • 2M - Lucy McCarthy-Hill - room 22
  • 2R - Brent Reichenbach - Room 9
  • 2S - Mia Stolk - Room 10
  • 3A - Daniel Anglim - Room 19
  • 3M - Kylie McKiernan - Room 18
  • 3P - Aimee Pettigrew / Karen Trofin - Room 17
  • 3S - Katie Scarrott - Room 20
  • 4I - Jennifer Ilmer - Room 15
  • 4S - Sylvia Syme - Room 14
  • 4W - Laurie Whitehead - Room 16
  • 4Y - Sabrina Yasmin - Room 13
  • 5B - Diana Bartlett - Room 12
  • 5L - Alison Lacy - Room 11
  • 5M - Ben Millar - Room 21
  • 6B - Adrian Bate - Room 24
  • 6C - Patrick Carroll - Room 25
  • 6R - Ailao Robertson - Room 23

 

Specialist Areas

  • Art - Helen Johnson/Brooke Geisler
  • Music - Joshua Tooth
  • Physical Education - Tanya Staehr/Bec Giuliani
  • Spanish - Roberto Araya
  • Digitech - Valay Raman
  • English as an Additional Language - Karen Trofin
  • Support / Intervention - Stacey Gebbie, Troy Vanderveen

 

Education Support - Wellbeing

  • Speech Pathologist - Josephine Scullino
  • First Aid - Dianne Smith

Education Support

  • Integration Support - Pam Brown
  • Integration Support - Silvana Bebawy
  • Integration Support - Kylie Clark
  • Integration Support - Cheryl Cook
  • Integration Support - Katherine Cook
  • Integration Support - Louise Cooke
  • Integration Support - Leanne Crameri
  • Integration Support - Mark Doherty
  • Integration Support - Leanne Leighton
  • Integration Support - Jacki Meertens
  • Integration Support - Gina O'Keefe
  • Integration Support - Joanne Richards
  • Integration Support - Sandra Savory
  • Integration Support - Maryanne Scholes
  • Integration Support - Susan Taylor
  • Integration Support - Uzma Usama
  • Integration Support - Terri Walker
  • Library Technician - Chris Littler
  • Maintenance - Terry Ryan
  • Multicultural Education Assistant - PawKusay Kunoo
  • Multicultural Education Assistant - Du Way
  • Technology Support (TSSP) - Michael Pace
  • Technology Support - Vu Tran